Zapewne jeśli planujesz wybudować swój własny dom zadajesz sobie pytanie czy kupić projekt typowy czy indywidualny projekt od architekta.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie przeanalizuje co oba te rozwiązania nam dają.
Projekt typowy:
- Widzisz co kupujesz, nie bierzesz kota w worku,
Na pewno? Czy jako przeciętny Kowalski umiesz czytać rzuty i wiesz z czego wynika taka a nie inna aranżacja czy ukształtowanie bryły?
Może też nie zdajesz sobie sprawy z tego, jaka jest technologia w jakiej będzie ten budynek budowany ani jakie instalacje są wzięte pod uwagę w projekcie.
Jeśli najpierw kupisz projekt a dopiero później idziesz do Architekta, żeby poprosić o adaptacje, może nie okazać się to takie proste. Wielu architektów nie chce wykonywać adaptacji ani tez zmian w projektach gotowych ze względu na prawa autorskie, których nie chcą naruszyć. Ale też ze względu na problematyczną prace polegającą na zmianach w już gotowej dokumentacji, co niekiedy jest równie pracochłonne co stworzenie nowego projektu.
Więc zanim klikniesz „kup” na kuszącej ofercie z bajkowym ogrodem i zachodzącym słońcem w tle ładnie wyglądającego domu, najpierw udaj się do architekta. Zapytaj czy w ogóle podejmie się adaptacji. Jeśli tak, to poproś o pomoc już na etapie wyboru domu typowego. Architekt przeanalizuje miejscowy plan lub decyzję warunków zabudowy pod kątem tego co wybraliście. Sprawdzi czy wybrany projekt typowy da się zaadaptować do lokalnych warunków panujących na Waszej działce.
- Projekt typowy jest tańszy
Kupując projekt typowy jesteś zaopatrzony tylko i wyłącznie w cześć architektoniczno-budowlaną samego budynku. A przecież dom nie będzie stał w bliżej nieokreślonej przestrzeni w kosmosie, tylko na konkretnej działce. Każda działka jest inna pod kątem: wymiarów, ustawienia względem stron świata, lokalizacji wjazdu, przyłączy jak również otaczającego krajobrazu czy sąsiadów, których widoku zaraz po przebudzeniu zwykle chcemy uniknąć. Projekt typowy architekt przeanalizuje pod kątem miejscowego planu lub warunków zabudowy oraz warunków przeciwpożarowych i uzupełni o wszystkie niezbędne opinie i uzgodnienia takie jak m.in. uzgodnienia lokalizacji zjazdu, warunki przyłączenia itp.
Aby uzyskać pozwolenie na budowę architekt adaptujący musi stworzyć projekt zagospodarowania terenu uwzględniając całą masę przepisów odrębnych oraz gromadząc mnóstwo dokumentów formalnoprawnych aby finalnie projekt powędrował do urzędu.
Już nie wspominając o zmianach aranżacyjnych czy „drobnym” powiększeniu budynku typu przesunięcie ściany. Pisze celowo drobnym, bo dla klientów przecież to tylko niewielka poprawka ale wiąże się z nią zmiany w całej dokumentacji architektoniczno- budowlanej oraz zmiana sporej części projektu konstrukcji!
Nie rzadko ta cześć prac architekta + cena dobrego projektu typowego mogą sięgać ceny projektu indywidualnego.
Projekt domu indywidualnego:
Przede wszystkim współpraca z architektem daje Ci komfort od początku. Masz pewność, że program funkcjonalny spełnia Twoje wymagania a budynek jest dopasowywany do działki a nie odwrotnie.
Twoje potrzeby są analizowane przez osobę, która przetłumaczy je na język architektury.
Budynek nie dość, że będzie funkcjonalny to nie będzie straszył przypadkowymi zmianami ścian, okien i drzwi burzącymi formę bryły. Wszystko będzie przemyślane a Ty będziesz maił pewność, że nie powierzyłeś inwestycji swojego życia przypadkowi.
Czy projekt indywidualny jest drogi?
Średnio cena projektu indywidualnego to 150zł za m2. Przekładając ją na coś bardziej namacalnego jest to np. koszt samej deski wielowarstwowej, średniej jakości na podłogę bez robocizny.
Czy naprawdę nie jesteś w stanie zapłacić tyle za projekt, który jest bazą i najważniejszą częścią do powstania miejsca, w którym przecież przyjdzie Ci żyć i spędzać sporą część swojego czasu?
Za co tak naprawdę płacisz architektowi w trakcie prac projektowych?
– za wiedzę zdobywaną na studiach, w pracy zawodowej, na budowach oraz szkoleniach
– za czas jaki zaoszczędzisz, kiedy architekt „biega” po urzędach i załatwia wszystkie formalności
– za godziny czasu spędzone nad analizowaniem układu funkcjonalnego tak aby był w pełni dopasowany do Twoich potrzeb i Twojej rodziny, teraz ale również w perspektywie upływającego czasu. Wielu z nas swoje potrzeby widzi tylko tu i teraz. Architekt przeanalizuje je również pod kątem upływającego czasu. Tego czy planujesz powiększenie rodziny czy zmianę pracy na etacie na własną działalność czy pracę z domu.
– za rysunki budowlane oraz koordynację między branżową, tak żeby projekt był spójny konstrukcyjnie, instalacyjne a do tego piękny i funkcjonalny
Co dostajesz?
– Projekt koncepcyjny w postaci rzutów, przekroi i wizualizacji,
– Pełną dokumentacje architektoniczno-budowlaną w postaci rysunkowej i opisowej,
– Pozwolenie na budowę,
– Projekt techniczny,
– oraz w razie potrzeb dodatkowo można zamówić projekt wykonawczy będący uszczegółowieniem projektu architektoniczno-budowlanego, pozwalającym na „bezbolesną” realizację inwestycji.
Jeśli nadal masz wątpliwości zachęcam do napisania do nas i umówienia się na konsultację w sprawie projektu. Wspólnie poszukamy rozwiązania dopasowanego do Ciebie!
Daj znać w komentarzu czy ten post był dla Ciebie przydatny